top of page
Etsi
  • Writer's pictureJoonas Miettinen

Lapsillakin on mielenterveys

Päivitetty: 17. helmik. 2022

Lapsillakin on mielenterveys


Mielenterveys ei ole asia, jota joko on tai ei ole. Mielenterveyttä voi olla vähän, paljon tai jotain siltä väliltä. Usein me tahdomme unohtaa, että myös lapsilla on mielenterveys. Se näkyy päälle kenties surumielisyytenä, nurkkaan vetäytymisenä, itkuisuutena, kiukunpuuskina jne. Ja toisinaan kun esim. mieliala on korkea, lapsi yltää tavoitteisiin joita ympäristöt, vanhemmat ja he itse asettavat. Lapsille tulee antaa keinoja ja välineitä oman mielenterveyden ylläpitämiseen ja tasapainottamiseen.


Lasta on hyvä ohjata emotionaaliseen tasapainoon. Tämä tarkoittaa sitä, että kaikkia tunteita on sopivassa suhteessa toisiin.

Keskeisin tunne on rauha, jonka ympärille muut tunteet rakentuvat.


Mitkä konkreettiset asiat sitten edistävät lasten mielen hyvinvointia?


Koulussa velvoitetaan opettamaan psyykkisiä taitoja. Nämä kattavat sellaiset käsitteet kuin mielenterveystaidot, psyykkinen itsesäätely, elämänhallinnan taidot. Tärkeintä on yhteyden, turvan ja luottamuksen tunne. Ne ovat pohja kasvulle ja oppimiselle.


57 katselukertaa0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

Comments


bottom of page