top of page
Etsi
  • Writer's pictureJoonas Miettinen

Miten voit auttaa oppilaita stressin säätelyssä?

Päivitetty: 16. toukok. 2023

Pienetkin oppilaat voivat kokea stressiä. Stressiä tarvitaan sopivassa suhteessa työntekoon. Kun stressihormoneita on kehossa sopiva määrä ne auttavat olemaan aktiivisia ja tarkkaavaisia. Kun stressiä on liikaa, se voi uuvuttaa elimistön, kehon, ja sitä kautta vaikuttaa myös mieleen. Stressinsäätely on osa aktiivista säätelyä, jota tulee harjoittaa päivittäin. Stressi auttaa oppimiseen. Kun stressiä on sopivassa suhteessa tekemiseen, oppilas jaksaa paremmin. Jos sitä on taas liian vähän, oppilas voi kokea väsymystä. Stressinsäätely alkaa oman kehon tuntemusten ja tunteiden tunnistamisena. Tuntemukset on hyvä nimetä, sekä tunteet. Samalla myös mieltä on osattava havainnoida. Mieli vaeltaa ja sen havainnointi on osa arkea. Milloin se liikkuu tulevassa, milloin menneessä. Kun stressin tunnistaa kehossa, siihen osaa myös reagoida oikein. Esimerkiksi tietoinen hengityksen säätely auttaa rentouttamaan kehoa ja mieltä. Stressiä voi säädellä myös liikunnan avulla. Myös sosiaalinen vuorovaikutus auttaa säätelemään stressiä. > Lisää stressinsäätelystä löydät Kognitiivisten ja sosioemotionaalisten taitojen oppimisvalmennus kirjasta. Kirjan löydät sivulta www.luonnollinenkoulu.com
247 katselukertaa0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

Комментарии


bottom of page