top of page
Etsi
  • Writer's pictureJoonas Miettinen

Luonnollinen Koulu - osana lasten ja nuorten hyvinvointia

Luonnollinen koulu - hanke on perustettu lasten ja nuorten hyvinvointia ja menestymistä tukemaan. Se tarjoaa ytimekkään oppimisvalmennus -mallin, johon kuuluvat ajattelu-, tunne-, tietoisuus- ja sosiaaliset taidot. Lisäksi valmennukseen kuuluu monia muita osa-alueita psyykkisestä, henkisestä ja emotionaalisesta puolesta.


Lasten ja nuorten hyvinvoinnin kehitykseen on kehitetty Oppimisen Tila - teoria, jonka mukaan oppiminen tapahtuu hyvinvoinnin tilassa. Kyseessä on säädellyn stressin tila, joka ilmentyy esimerkiksi oppilaalla mielialana, vireystilana, tunnetilana, ja esim. itseluottamuksena. Oppimista tapahtuu parhaiten oppimisen tilassa. Oppiminen on spontaani ja luonnollinen tila. Ja sitä voi valmentaa.


Valmennukseen kuuluu esimerkiksi asenteen, motivaation ja itseluottamuksen osa-alueita ydintaitojen lisäksi.


Tämän valmennuksen avulla oppilaille opetetaan elämänhallinnan taitoja ja oppimaan opppimisen taitoja.


Tue Luonnollinen Koulu -hanketta ostamalla valmennuskirja, joko e-kirja muodossa tai tavallisena. Voit rekisteröityä FOURCORE - oppimisvalmentajaksi. Tutustu luentoihin, työkaluihin ja oppimateriaaliin osoitteessa: www.luonnollinenkoulu.com42 katselukertaa0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

Comments


bottom of page