top of page
Etsi
  • Writer's pictureJoonas Miettinen

Kuinka opettaa oppilaille kiitollisuuden taitoa?

Tässä blogissa käsitellään kiitollisuuden taitoa, jota harjoittamalla voi lisätä ja edistää omaa hyvinvointia. Meidän on vaikea huomata niitä asioita, mitkä ovat ympärillämme hyvin. Kiitollisuuden harjoittaminen kasvattaa itsetuntoa, syventää sosiaalisia suhteita, lieventää stressiä, opettaa huomaamaan ja muistamaan hyvät hetket.

Miten sitten opettaa kiitollisuutta? __ 1) Kirjoittakaa viikon ajan kiitollisuuskirje: Kirjoittakaa paperille asioita, joista olette iloinneet ja tunteneet hyvää oloa.


2) Kehon kiitollisuusharjoitus: Kehon kiitollisuusharjoitus on yksikertainen. Voitte nousta seisomaan ja silittää yhtä kehon osaa kerrallaan ja samalla lausua: olen kiitollinen käsistä, jaloista... ja niin edelleen. Kiitos, kun luit tämän blogin!


Lukekaa lisää kognitiivisten ja sosioemotionaalisten taitojen oppimisvalmennus - kirjasta.

131 katselukertaa0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

Tervehdys! Ajattelin kirjoittaa blogin myötätunnosta. Missä, miten ja kuinka sitä tarvitaan sosiaalisissa tilanteissa. Koulu on paikka, jossa tarvitaan sosiaalisia taitoja. Tunnit ovat täynnä tilant

bottom of page