top of page
Etsi
  • Writer's pictureJoonas Miettinen

Aggressiivisen käyttäytymisen muuttaminen

Opettajat törmäävät koulussa väistämättä oppilaiden aggressiiviseen käyttäytymiseen. Me tiedämme, että taustalla voi olla monia syitä, kuten kotoa opitut käyttäytymismallit, tai oppilaan sosiaaliset toimintamallit. Oppilaat saattavat tulkita tilanteet provokatiivisina, tai heidän on aina selvittävä tilanteista voittajina. Oppilailla saattaa olla heikko itsetunto.Miten sitten voimme auttaa oppilaita vähentämään aggressiivista käyttäytymistä?


Yksi keino on opettaa heille sosiaalisen ongelmanratkaisun taitoja:


  1. Kysyminen

  2. Ehdottaminen

  3. Sopiminen


Näitä taitoja voi harjoitella esimerkiksi luokassa näytelmän avulla. Oppilaille opetetaan ja valmennetaan fraasit, kuten: "Sopisiko teille, että..."


Näitä fraaseja harjoitellaan näytelmissä. Näytelmät voidaan nauhoittaa ja katsoa, sekä arvioida jälkeenpäin.


Tässä lyhyt katsaus agressiivisen käyttäytymisen muuttamisen.331 katselukertaa0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki
bottom of page